Plastová okna  |   Hliníková okna  |   Dřevěná okna  |   Zimní zahrady  |   Žaluzie  |   Proč nová okna?  |   Rady a tipy  |   Prodejci

plastová okna

Zimní zahrady

Zimní zahrada dokáže prodloužit letní sezonu a spojit vás s přírodou. Tvoří přechodný prvek mezi interiérem a exteriérem s bohatými možnostmi využití. Zimní zahrady jsou součástí domu, z bytu se do nich volně prochází a rostliny nejsou jejich primární funkcí. To jsou hlavní rozdíly mezi nimi a skleníkem. Funkčnost zajistí řešení na míru, protože každá zimní zahrada je unikát. Nedoporučuje se stavba svépomocí, raději se obraťte na odborníky.

Využití zimní zahrady

K základním otázkám patří, k čemu chceme zimní zahradu používat. Od toho se odvíjí její umístění, podoba, velikost, materiály, přitápění, stínění i návaznost na dům. Poslouží například k pěstování rostlin, posezení, odpočinku i provozování koníčků, jako jídelna nebo pracovna. Zimní zahrady mohou být vytápěné i nevytápěné.


Jakou konstrukci?

Nejprve se musíme zamyslet nad konstrukcí. Rámy mohou být plastové nebo kovové, dřevo se příliš nevyužívá. Plast má horší konstrukční možnosti, naopak nejširší skýtá hliník. Konstrukce může být subtilní, elegantní a přitom má vysokou nosnost. Někdy se staví i z oceli. Výplně bývají skleněné vyjma polykarbonátu využívaného pro střechy. Ke stínění se hodí žaluzie, rolety, rohože nebo speciální fólie.

Důležité je větrání

Zapomenout bychom neměli na větrání, a to jak v létě, tak i v zimě. Minimálně jedna třetina plochy stěn by měla mít možnost otevírání. Ve stropě jsou ideální automaticky ovládaná okénka, ve stěnách manuální. Náročnější mohou zvolit klimatizaci. Důležité je také zvolit správné zastínění.

Plánování zimní zahrady

U novostavby je dobré naplánovat zimní zahradu jako její součást, aby vznikl harmonický architektonický celek. U stávající nemovitosti je třeba respektovat její tvář a zimní zahradu k domu a zahradě co nejpřirozeněji včlenit. Někdy postačí ohlášení stavby, jindy potřebujeme stavební povolení. Pohodlné je nechat si zimní zahradu postavit na klíč i se zajištěním veškeré administrativy.


(c) E-okna.net | Kontakt

Podmínky použití a ochrana osobních údajů