Plastová okna  |   Hliníková okna  |   Dřevěná okna  |   Zimní zahrady  |   Žaluzie  |   Proč nová okna?  |   Rady a tipy  |   Prodejci

plastová okna

Dřevěná okna

Dřevěná okna mají staletou historii. Dřevo bývalo tradičním materiálem pro výrobu oken, nejprve s jednoduchou skleněnou výplní, později s dvojitou kvůli zvýšeným požadavkům na tepelnou izolaci. Od konce 19. století se využívají špaletová neboli „kastlová“ okna tvořená systémem dvou jednoduchých oken spojených v jedno. Přiblížením obou skel pak vnikají „paneláková okna“ umožňující sériovou výrobu.

Dřevo navozuje jedinečnou atmosféru

I dnes mají dřevěná okna své místo. Tento materiál přirozeně tepelně izoluje a navíc velmi pěkně vypadá, k některým stavbám se zkrátka nejlépe hodí. Navozuje v domě příjemný a „přírodnější“ pocit. Delší životnost oproti oknům plastovým je podmíněna příznivými podmínkami a správnou údržbou. O dřevo je totiž třeba se starat, ošetřovat jej a obnovovat lak. V opačném případě čekejme životnost kratší. V úvahu bychom měli brát zejména vlhké prostředí, které dřevu dlouhodobě nesvědčí.


Velká variabilita dřevěných oken

Každé dřevěné okno je vlastně unikát. Je zde možnost velké tvarové a rozměrové variability a rámy nebo křídla lze umělecky zpracovat. Někdy stačí změna barvy okenního nátěru a budova získá hned nový nádech. Pokud se povrch poškodí, lze ho většinou snadno opravit nebo celé okno zrekonstruovat. Jelikož dřevo nereaguje na změny teplot většími výkyvy v rozměrech, není potřeba tato okna tak často seřizovat. Dřevo je přírodním materiálem a lze se na něj dívat jako na ekologickou variantu. Moderní profily se ale vyrábějí slepováním lamel a to už tak ekologické není.

O okna je třeba se starat

Ve srovnání s plastovými jsou dřevěná okna dražší. Zvažte benefity, které vám tato okna přinesou, nehodí se do všech podmínek a někdy je lepší varianta dřevohliníková. Oknům ze dřeva nesvědčí dlouhodobá vlhkost, ať už zvenčí nebo zevnitř, může způsobit poškození. Při montáži je třeba si dávat pozor, okna nebývají chráněna fóliemi jako ta plastová. Je třeba pravidelně obnovovat nátěr a lak, okna totiž poškozuje vítr, déšť i sluneční záření. Po několika letech proto bývá potřeba okna natřít.


(c) E-okna.net | Kontakt

Podmínky použití a ochrana osobních údajů