Plastová okna  |   Hliníková okna  |   Dřevěná okna  |   Zimní zahrady  |   Žaluzie  |   Proč nová okna?  |   Rady a tipy  |   Prodejci

plastová okna

Plastová okna

Plastová okna se používají od 70. let minulého století a původně neměla zcela valnou kvalitu. Kvůli použití změkčovadel, která postupně vyprchávala, se s časem měnily jejich vlastnosti k horšímu, ztrácely odolnost a pružnost, na okna nepříznivě působily okolní výkyvy teplot.

Vstupní materiál je klíčový

Dnes se plastová okna vyrábějí z granulovaného PVC bez použití změkčovadel. Od kvality vstupního materiálu se odvíjí i vlastnosti oken a jejich životnost, o něco horší bývají okna z recyklovaného plastu, než ta z „prvoplastu“. Ve srovnání s ostatními typy oken patří plastová okna k těm levnějším, obzvláště v bílém základním provedení. S různými fóliemi a imitacemi dřeva již ale cena stoupá. Nepotřebují pravidelnou péči v podobě natírání, ovšem seřizovat a promazávat se musí.

Vlastnosti plastových oken zde


Skvělý poměr cena/ výkon

U těchto oken je výborný poměr cena/ výkon a jsou dobrou volnou pro ušetření nákladů za topení. Výborně odolávají povětrnostním vlivům, vlhkosti a agresivním látkám, než například okna dřevěná. Díky variabilitě plastu lze vyrobit okna v mnoha tvarech a velikostech. Co se týče vzhledu, nemusí se pouze potahovat fólií, ale dá se tónovat samotný plast pro celistvý dojem.

Omezená velikost oken

Jelikož má plast nižší „statickou únosnost“ než jiné materiály oken, nejde z něj vyrobit příliš velké okno. Tuto nevýhodu pomáhají částečně řešit ocelové výztuhy. Někdy se pro zvýšení pevnosti sklo do křídla vlepuje a nikoliv vsazuje, což má ale zase jiné nevýhody. Pro větší rozměry jsou vhodnější okna hliníková. Jelikož se plastová okna vyrábějí z termoplastu, který se tvaruje za použití určité tepoty, jsou náchylná na změny teplot. To se projeví především u oken větších rozměrů, která jsou na deformace více náchylná. Je potřeba dbát na jejich správné ukotvení.

Nezapomeňte na seřízení

Za určitou dobu po montáži plastového okna vždy následuje jeho seřízení. Během pár týdnů si okna „sednou“ a je potřeba je seřídit. Mnoho firem tuto službu nabízí v ceně montáže. Další seřízení bývá potřeba většinou po roce, někdy za delší dobu, což jsou dodatečné náklady, se kterými je třeba počítat.


(c) E-okna.net | Kontakt

Podmínky použití a ochrana osobních údajů